
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.1 mm |
| Thickness | 0.87 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 1.9 MHz |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 20 V |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Quiescent Current | 1.8 mA |
| Max Supply Current | 2.8 mA |
| Switching Frequency | 1.6 MHz |
| Max Input Voltage | 22 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 200 mV |
| Max Output Voltage | 20 V |
| Number of Segments | 1 |
| Applications | Lighting |
| Internal Switch | Yes |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Dimming | PWM |
| Packaging | Reel |
| Type | DC DC Regulator |
| RoHS | Compliant |
Stock: 172
Distributors
pcbx
Unit Price$0.64704
Ext.Price$0.64704
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.64704 | $0.64704 |
| 10 | $0.51523 | $5.15230 |
| 25 | $0.46852 | $11.71300 |
| 50 | $0.42604 | $21.30200 |
| 100 | $0.38742 | $38.74200 |
| 300 | $0.36694 | $110.08200 |
| 500 | $0.34755 | $173.77500 |
| 1000 | $0.32767 | $327.67000 |
